Agenda

Progress Report

2018/09 - 2019/08

Date   Time   Location   Speaker     Group   Details  
SEPTEMBER
WED
19
  12h45-13h30   E07.3347.A   Erika Cosset     Laboratory of tumor immunology      
WED
26
  12h45-13h30   E07.3347.A   Aleksandra Aljakna     Institut de Médécine légale      
OCTOBER
WED
3
          PhD retreat            
WED
10
  12h45-13h30    E07.3347.A    David Pejoski     C.A. Siegrist       
WED
17
  12h45-13h30   E07.3347.A   PATIM seminar            
FRI
19
  11h-11h45   E07.3347.A   Casimir de Rham     J. Villard      
WED
24
  12h45-13h30   E07.3347.A   Olga Gkountidi     S. Hugues      
WED
31
  12h45-13h30   E07.3347.A   Chris Mahony     J. Bertrand      
NOVEMBER
WED
7
  12h45-13h30   E07.3347.A   Sanja Blaskovic     C. Barrazone      
WED
9
  11h-11h45   E07.3347.A   Maria Vono     C.A. Siegrist      
WED
14
  12h45-13h30   E07.3347.A   Ilena Vincenti     D. Merkler      
WED
21
  12h45-13h30   E07.3347.A   Praxedis Martin     C. Gabay      
FRI
23
  11h-11h45   E07.3347.A   Aline Real     J. Seebach      
WED
28
  12h45-13h30   E07.3347.A   Adria Marti Lindez     W. Reith      
DECEMBER
WED
5

  12h45-13h30   E07.3347.A   Barbara Russo     C. Chizzolini      
WED
12
  12h45-13h30   E07.3347.A   Aleksandra Filippova     T. Braschler      
JANUARY
WED
9
  12h45-13h30   E07.3347.A   Mathilde Allard / Eliana Marinari     V. Dutoit      
WED
16
  12h45-13h30   E07.3347.A   Diana Gomes     F. Negro      
WED
23
  12h45-13h30   E07.3347.A   Luís Miguel Cardoso dos Santos     M.L. Bochaton-Piallat       
WED
30
  12h45-13h30   E07.3347.A   Julia Borowczyk-Michalowska     W.H. Boehncke      
FEBRUARY
WED
6
  12h45-13h30   E07.3347.A   Elsa Martins
    O. Hartley      
WED
13
  12h45-13h30   E07.3347.A   Pietro Cacialli
    J. Bertrand      
WED
20
  12h45-13h30   E07.3347.A   Mahdia Benkhoucha     P. Lalive      
WED
27
  12h45-13h30   E07.3347.A   Paola Martinez     C.A. Siegrist      
MARCH
WED
6
  12h45-13h30   E07.3347.A   Guillaume Harlé
    S. Hugues      
WED
13
  12h45-13h30   E07.3347.A   Jérémie Goldstein
    C. Gabay      
WED
20
  12h45-13h30   E07.3347.A   Kristof Egervari     D. Merkler      
WED
27
  12h45-13h30   E07.3347.A   Floriane Auderset     C.A. Siegrist      
APRIL
WED
3
  12h45-13h30   E07.3347.A   Aurélie Hautefort     B. Kwak      
WED
10
  12h45-13h30   E07.3347.A   Laure Garnier
    S. Hugues      
WED
17
  12h45-13h30   E07.3347.A   Louise Trottet     W. Reith      
WED
24
  12h45-13h30   E07.3347.A   Fabien Bonini     T.Braschler      
MAY
WED
1
  12h45-13h30   E07.3347.A   Ilaria Scurci
    O. Hartley      
WED
8
  12h45-13h30   E07.3347.A   Dulce Alfaiate     F. Negro      
WED
15
  12h45-13h30   E07.3347.A   Nawel Zouggari     A. De Agostini      
WED
22
  12h45-13h30   E07.3347.A   Mannekomba Diagbouga     B. Kwak      
WED
29
  12h45-13h30   E07.3347.A   Mathilde Harel
    C.Gabay      
JUNE
WED
5
  12h45-13h30   E07.3347.A   Marta Freitas Monteiro     J. Seebach      
WED
12
  12h45-13h30   E07.3347.A   Kalyani Akondi     O. Hartley      
WED
19
  12h45-13h30   E07.3347.A   Olga Rusiecka     B. Kwak      
WED
27
  12h45-13h30   E07.3347.A   Loïc Mermoud     C. Gabay      
JULY
                         
AUGUST