Anciens rectorats

Rectorat Flückiger (1er mandat)

 

Le Conseil d’État a nommé le professeur Yves Flückiger au poste de recteur, du 15 juillet 2015 au 14 juillet 2019. Il a renouvelé son mandat pour la période du 15 juillet 2019 au 14 juillet 2023, sur proposition  de l’Assemblée de l’Université qui a voté favorablement le 4 juillet 2018.

 

Durant son premier mandat, Yves Flückiger était entouré successivement de :


 Yves Flückiger - Recteur 
Stéphane Berthet - Vice-recteur (de juillet à )
Brigitte Galliot - Vice-rectrice 
Denis Hochstrasser
Micheline Louis-Courvoisier - Vice-rectrice
Jean-Marc Triscone - Vice-recteur
Jacques de Werra - Vice-recteur
Antoine Geissbuhler- Directeur de la transition numérique
Michel Oris


Didier Raboud - Secrétaire général (depuis le 1er novembre 2018)


 



The Rectorate is the executive organ providing leadership for the University. It is responsible for the University's general policies, for multi-year planning and strategy, and for external relations, particularly with the government and other teaching and research institutions.

The Geneva Council of State named Yves Flückiger to the position of Rector for the period from 15 July 2015 to 14 July 2019. His mandate was renewed for the period from 15 July 2019 to 14 July 2023 based on a favorable vote of the University Assembly on 4 July 2018.

Yves Flückiger - Rector
Stéphane Berthet - Vice-Rector
Brigitte Galliot - Vice-Rector
Micheline Louis-Courvoisier - Vice-Rector
Jean-Marc Triscone - Vice-Rector
Jacques de Werra -Vice-Rector
Antoine Geissbuhler - Digital Transformation Director
Didier Raboud - Secretary General